Kampanya
Türk Yazarlarin En Cok Satan Kitaplari
Cingene
Cingene
Emine Şenlikoğlu
7,70 €
Yorumlar
9 Yorumlar

Cingene

Emine Şenlikoğlu
"Bu eserde yine itilen aşağılanan horlanan hakları gasbedilen bir kesimin sorunlarına eğiliyor yazar, çingenelere. Çingene romanı da diğer romanlarda olduğu gibi gerçek hayattan alınma. İncelemeden düşünmeden sorgulamadan dışlanan, aşağılanan Çingenelerin inançlarına bile set çekiliyor. Siz lanetlisiniz siz müslüman olamazsınız gibi ifadelerle.
Yazar: "Ortada bir zulüm varsa, o zulmün ortadan kalkması için, herkes üzerine düşeni yapmalıdır. Bu yüzden ben de, bütün gayretimle elimden geleninin bir kısmını yerine getirdim." der.
Eser şu ana kadar dördüncü baskısını yapmış.

Yazar Emine Şenlikoğlu, "Çingene" kitabıyla ilgili olarak şunları anlatıyor:
"Çingenenin yazılış hikayesi taa çocukluğumda başlar. Romanda yazdım ama burada da değineyim.
Çocukluğumda ailece gece yarısı yolda kaldık. Kar diz boyunu aşıyordu. Köyümüzün yolunu bulmamız mümkün değildi. Bize en yakın köye “Çingene köyü.” derlerdi. Bu köyde Çingene olmayan asil romanlar vardı. O köye gidilmeye karar verildi. İsterse verilmesin, donmamıza az kalmıştı.
Yanımızdaki kadınlardan biri, “Ayy onların evinde nasıl yatarız, pistirler, yorganları bitlidir... Ya bizim paralarımızı çalarlarsa... Hem zaten bizi içeri almazlar ki gibi sözlerin ardı arkası gelmedi.
Bir ahşap evin kapısını çaldık... Bize kapıyı açan kadının candan ilgisiyle karşılaştık. İçeri bir girdik ki ev mis gibi temizlik kokuyor. Bize bir hizmet bir ilgi... Yemek... Tertemiz yorganlar... Romanların aleyhinde konuşan o gece nasıl yer üstünde kaldı bilmem. Gözlerim kadını yazdım zaten.
Yıllar sonra İstanbul’a geldik. Önce Çağlayan’da yaşadık, yıllar sonra Kasımpaşa’ya taşındık. Kasımpaşa’da “Çingene” denilen Hazreti Adem’in öteki torunlarından komşularımız vardı. Gerçekten Romanların bazıları Çingeneleşmiş. Ama öyle Romanlar da var ki, asilliği, dürüstlüğü bizden farklı değil. Ne de olsa, aynı Adem’in torunlarıyız. Benim anlayışıma göre, çingenelik sıfattır ırk değildir. Ben istersem çingene olabilirim fakat Roman olamam. Çünkü ırkımı değiştiremem, ama karakter yapımı değiştirebilirim. Çünkü karakter külterel birikimle oluşur. Fakat öyle asil öyle dürüst, öyle güzel ahlaklı Romanlar tanıdım ki, içlerinde çoğumuzun hayran kaldığı kendi ırkımızın bazılarından çok daha üstünler dahi vardı. İçlerinde bizden çok daha asillerine rasladım. İçlerindeki hırsız, yüzsüz, kaptı kaştıcılar var diye her ırkın bütün insanlarının bu kadar hakaret görmesi benim canımı çok sıkıyordu. Üzülüyordum... Mutlaka bir şeyler yapmalıydım.
Karar verdim, Kasımpaşa’da oturan Roman çarşafla kapanan ve kapandıktan sonra çok hakaretler gören, kapanmadan önce dansözlük yapan hanımın hayatını roman yapacaktım. Dansöz olduğu dönemlerde, “Sen çingenesin.” diyen olmamış ona. Fakat kapandıktan sonra kendi ailesi bile “Çingenelere döndün.” demeye başlamış. İslâm’a dönüş yapan herkes, ilk dönemlerinde dik duruşlu vakur olur ama asla burnu dik olmaz. Ne varki, o izzetin habercisi dik duruşu herkes başaramaz. Bırakın duruşu, yırtmaçlı etek bile giyerde, yinede kendisini tavizsiz görür. Bahsettiğim hanım ilk yıllar çok iyiydi. Hayatını da dinledim. Araştırmalarımı da yaptım. Anlattığı her şey doğruydu. Fakat birgün şöyle birşey söyledi. “Yaşasın be, demek İslâm’ı yolda da şöhret olmak varmış. Romanım yazılınca şöhret olurum.” işte bu sözle film koptu. Şöhret hastalarından... Şöhret uğruna İslâm’ı kullananlardan nefret ederim. Anında onun romanını yazmaktan vazgeçtim. Aradan ne kadar zaman geçti bilmiyorum Serpil Özkasap’la tanıştım. Mücahid ruhluydu. İhlaslı bir dönüşü olmuştu. Onun hayatına Kasımpaşa’da tanıdığım arkadaşın hayatını monte ederek, Romanların çilesini dile getirdim. “Çingenesin diye sınıftan koğulan çocuklardan, çingene gelini diye horlanan gencecik masum kızlara, kadınlara kadar çok önemli konuları işledim. Ve de çingene ırkı konusunda araştırma yaptım. Bu kitabı kim okursa okusun beyninde beyaz devrim olacaktır.
Çingene romanımın yazılış hikayesi insanlık hikâyemle bağlantılı efendim."
(Çingene / Emine Şenlikoğlu / Mektup Yayınları / www.turkkitap.de / Türk Kitabevi Tel: 0049 69 250506 / Türkische Buchhandlung Frankfurt/M) site:turkkitap.de / En Ucuz Kitap, Film ve Müzik CD'leri www.turkkitap.de adresinde )
Yazar : Emine Şenlikoğlu
Yayın evi : Mektup Yayinlari
Cingene
Emine Şenlikoğlu
7,70 €
 
Yazar:
Bu ürünü alanlar başka neler almışlar?
 
Değerlendirme Yeni değerlendirme
Eklenildiği tarih: 27-06-2011
Yazar: ebir elmanın 2 yarısı
BENCE EMİNE ŞENLİKOĞLU'NUN KİTAPLARI BİRAZ SIKICI,ÇÜNKÜ HEP DİNDEN BASSEDİYO,TAMAM BENİM DİNLE İLGİLİ BİR SORUNUM YOK AMA HEP DİN ÜZERİNE OLDUĞU İÇİN KİTAPLARI SIKICI.ÇİNGENE KİTABINDA HELE HEP DİN, YAZIK SERPİLE ACIYORUM O GÜZEL SESİNİ HARCIYO
Eklenildiği tarih: 03-04-2010
Yazar: Sirnakli
gerçekten kitaplarınız müthiş başarılarınızın devamı diliyorum
Eklenildiği tarih: 09-11-2008
Yazar: sayın hocam
Önce Saygilarimi sunarim, Allah razi olsun!.. Ben bütün kitaplarinizi cok begeniyorum, hepsi cok güzel!..
Eklenildiği tarih: 28-10-2008
Yazar: hevin
ya evet cok sahane bir roman bende okudum hocamizin yazdigi her kitap bi sahane
Bütün yorumları göster
Çok satan * KITAPLAR

01

Maria
Emine Şenlikoğlu
 

02

Çin Işkencesi
Emine Şenlikoğlu
 

03

Islamda Erkek
Emine Şenlikoğlu
 

04

Imamin Manken Kizi
Emine Şenlikoğlu
 

05

Idamlik Genc
Emine Şenlikoğlu
 

06

Sabikali ve Dul
Emine Şenlikoğlu
 

07

Bunalım
Emine Şenlikoğlu
 

08

Bir Gönül Mücadelesi
Emine Şenlikoğlu
 

09

Harcandık'tan Sonra Bilseydim...
Emine Şenlikoğlu
 

10

Havvanın Üç Kızı
Elif Şafak'ın En 
Yeni Kitabı
Elif Şafak
 

11

Namaz Öğreten Seccade
Pusula ve Kulaklık Hediyeli
TV'deki Kampanyamız
 

12

25 Kitap 25,- Euro
Tarih Sevgisi Veren
Kitaplar  - Kanuni'den Fatih Sultan Mehmet'e Kadar!
İlber Ortaylı
 
İndirimdeki * KITAPLAR

Yeni * KITAPLAR

Teslimat, gönderme ve iptal hakkı | İletişim | Künye | Sözleşme oluşumu | Paketleme kuralları
Alle Rechte geschützt © 1980-2009 TÜRK KITABEVI : Webmaster
Design TÜRK KITABEVI   Frankfurt Mağazamız
Adresse: TÜRK KITABEVI INTERNETSHOP Münchenerstr. 13 60329 Frankfurt ,Ladenöffnungszeiten: Mo. - Sa.: 10.00 - 18.00 Uhr